تشدید آلرژی با نوبرانه ها

article cover photo

در بهار به دلیل گرده افشانی گیاهان، بسیاری از افراد دچار آلرژی می شوند و دائما در حال عطسه اند و یا آبریزش بینی دارند و یا به گونه ای دیگر از آلرژی مبتلا هستند. در این فصل میوه های بسیار خوشمزه و خوش طعم وجود دارند که کمتر کسی به آن ها علاقمند نیست و اکثریت افراد دوست دارند برای یک بار هم شده از این میوه های خوش طعم استفاده کنند. اما سوال اینجاست، آیا این میوه های نوبرانه در شدت آلرژی و حساسیت تاثیر دارند یا خیر؟ آیا کسی که به حساست و آلرژی فصل بهار مبتلاست، می تواند از این نوبرانه ها استفاده کند؟ آیا این میوه ها حساسیت و آلرژی را شدت نمی بخشند؟ برای پاسخ به این سوالات، متن زیر را حتما بخوانید.

 

فوق تخصص بیماری‌های ریوی، آسم و آلرژی گفت: حساسیت‌های فصلی از شایع‌ترین بیماری‌های این روزهاست که تحت تأثیر عواملی، چون گرده افشانی گل ها، مصرف میوه‌های فصلی و غذاهای فست فودی تشدید و علائم آن بروز پیدا می‌کند.

ناهید حیدری در گفتگو با خبرنگار گفت:آلرژی یکی از بیماری هایی است که با تحریک سیستم ایمنی بدن نسبت به هرعاملی بروز و به راحتی تشدید می‌شود. این در حالی است که آلرژی در بدن برخی از افراد تحت تأثیر عوامل درونی مانند ژنتیک به وجود آمده و به فرزندان نیز به ارث می‌رسد.

وی افزود: علاوه برعوامل درونی و ژنتیکی، عواملی، چون تغییرات فصلی و نوع تغذیه، در ایجاد آلرژی‌ها تأثیر گذارند. یکی از شایع‌ترین علایم آلرژی، عطسه، ابریزش بینی، قرمزی چشم، خارش در لثه و بینی و گلو، مشکلات تنفسی و ایجاد ضایعات قرمز رنگ روی پوست است که با مصرف میوه‌های فصلی و گرده افشانی گل‌ها در هوا به طور غیر منتظره‌ای در بدن بسیاری از مردم پدیدار می‌شود.

فوق تخصص بیماری‌های ریوی، آسم و آلرژی خاطر نشان کرد: توجه به مواد غذایی مصرفی و کنترل آن، در سلامت افراد بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند از بروز انواع آلرژی‌ها جلوگیری کند. استفاده از میوه‌های فصلی و نوبرانه در مواقع زیادی موجب انواع حساسیت‌ها می‌شود. زرد آلو، خربزه، انگور، کیوی از جمله میوه‌های آلرژی زا هستند. باید در مصرف آن‌ها دقت شود. همچنین خوردن تنقلاتی، چون آجیل و خرما، انواع ادویه ها، بادمجان، گوجه فرنگی، پیاز و … به افراد مبتلا به آلرژی اصلا توصیه نمی‌شود و باید از مصرف آن جلوگیری کنند.

وی عنوان کرد: آلرژی‌های تنفسی اغلب در فصل بهار بر اثر استنشاق گرده‌های معلق در هوا و یا عوامل حساسیت زای دیگر، شایع شده و سیستم تنفسی را درگیر می‌کند.

حیدری در پایان تأکید کرد: افراد حساس در فصل بهار، قبل از مواجهه با هوای آزاد حتما از دستمال پارچه‌ای مرطوب، برای گرفتن دهان و بینی خود استفاده کرده و علائم آلرژی را جدی بگیرند و در صورت بروز حتما به پزشک متخصص مراجعه کنند.

منبع: میزان

برای نظر دادن باید وارد شوید یا ثبت نام کنید